کوالکام برای سال جدید مسلما چیپست های جدید خواهد داشت. مهم ترین و قوی ترین آن ها اسنپدراگون ۸۴۵ خواهد بود، چیپستی که در قلب اکثر پرچمدارهای سال ۲۰۱۸ خواهد تپید. همچنین اسنپدراگون ۶۷۰ را که برای میان رده های لوکس در نظر گرفته شده را با پشتیبانی از نمایشگر QHD دو روز پیش در آینده نگری ایران دیدیم. امروز اما لیست مشخصات چهار چیپست اسنپدراگون ۴۶۰، ۶۴۰، ۶۷۰ و ۸۴۵ کنار یکدیگر منتشر شده اند که دیدن آن خالی از لطف نیست.

  چیپست اسنپدراگون

  چیپست اسنپدراگون

  همه این چیپست ها چه از رده پایین تا رده پرچمدار مشخصات بسیار به روز و امیدوارکننده ای دارند. این برای موبایل های رده پایین اهمیت ویژه ای دارد چون کاربران این رده با هزینه کمتر می توانند فناوری های روز و لازم مخابراتی یا پردازشی را داشته باشند.

  چیپست اسنپدراگون ۴۶۰

  با اسنپدراگون ۴۶۰ آغاز می کنیم. همانند معماری ۱۴ نانومتری آن، این تنها چیپستی است که از دوربین دوگانه پشتیبانی نمی کند و دلیل آن پردازنده تصویر (ISP) مدل Spectra 240 است. این پردازنده می تواند تا رزلوشن ۲۱ مگاپیکسل را پشتیبانی کند. پردازنده گرافیکی آن Adreno 605 است که عملکرد گرافیکی رده پایین را ارایه خواهد کرد و برای نمایشگر رزلوشن پایین دستگاه هایی که از آن استفاده کنند مفید خواهد بود. برای پردازش مرکزی از ۲ شاخه ۴ هسته ای با فرکانس های ۱٫۸ و ۱٫۴ گیگاهرتز استفاده خواهد کرد که هر دو شاخه از معماری اختصای کوالکام به نام Kyro 360 silver بهره خواهند برد و بر پایه Cortex-A55 توسعه داده شده است. از نظر مخابراتی می توان گفت که اسنپدراگون ۴۶۰ با اسنپدراگون ۶۴۰ یکسان است و هر دو از مودم X12 اسنپدراگون بهره می برند. سرعت دانلود تا ۶۰۰ مگابیت و سرعت آپلود تا ۱۵۰ مگابیت خواهد بود.

  چیپست اسنپدراگون ۶۴۰

  اسنپدراگون ۶۴۰ برای پردازش مرکزی نیز از ۸ هسته بهره خواهد برد اما این ۸ هسته در ۲ شاخه  به فرکانس های ۲٫۱۵ و ۱٫۵۵ گیگاهرتزی ارایه خواهند شد که معماری Kyro 360 Gold برای ۲ هسته با فرکانس بالاتر و معماری Kyro 360 Silver برای ۶ هسته با فرکانس پایین تر استفاده می شود. معماری Kyro 360 Gold بر مبنای Cortex-A75 توسعه داده شده است.

  پردازش گرافیکی به عهده Adreno 610 است که کمی از اسنپدراگون ۴۶۰ بهتر خواهد بود. این چیپست همانند اسنپدراگون ۶۷۰ و ۸۴۵ از معماری ۱۰ نانومتری بهره خواهد برد. همچنین این چیپست می تواند از دوربین دوتایی پشتیبانی کند. دو پردازنده تصویر Spectra 260 می تواند یک دوربین ۲۶ مگاپیکسلی یا دو دوربین ۱۳ مگاپیکسلی را مدیریت کند و این پردازنده برای اسنپدراگون ۶۷۰ نیز در نظر گرفته شده است.

  چیپست اسنپدراگون ۶۷۰

  دو روز پیش در آینده نگری ایران مشخصاتی درباره اسنپدراگون ۶۷۰ خواندیم اما اینجا مشخصاتی متفاوت برای آن می بینیم. برای مثال اینجا عنوان می شود که ۸ هسته برای پردازش مرکزی وجود خواهد داشت که ۴ هسته از نوع Kyro 360 Gold با فرکانس ۲ گیگاهرتز و ۴ هسته از نوع Kyro 385 Silver (بر پایه Cortex-A55) با فرکانس ۱٫۶ گیگاهرتز خواهد بود. پردازنده گرافیکی Adreno 620 برای این چیپست در نظر گرفته شده است.

  از نظر مخابراتی اسنپدراگون ۶۷۰ مودم X16 را خواهد داشت که بهتر از اسنپدراگون ۶۴۰ و پایین تز از اسنپدراگون ۸۴۵ است. سرعت دانلود گیگابیتی و سرعت آپلود ۱۵۰ مگابیتی از مشخصات آن است.

  چیپست اسنپدراگون ۸۴۵

  درباره اسنپدراگون ۸۴۵ تقریبا همه چیز را می دانیم اما بد نیست مروری روی آن داشته باشیم. ۴ هسته قوی از نوع Kyro 385 Gold به فرکانس ۲٫۸ گیگاهرتز و ۴ هسته متوسط از نوع Kyro 385 Silver به فرکانس ۱٫۸ گیگاهرتز برای پردازش مرکزی، چیپست Adreno 630 برای پردازش گرافیکی و پشتیباتی از دو دوربین ۱۶ مگاپیکسلی (یا یک ۳۲ مگاپیکسلی) توسط دو پردازنده تصویر Spectra 280 می تواند خروجی بسیار خوبی به شما بدهد. همچنین مودم X20 که سرعت دانلود ۱٫۲ گیگابیتی را در کنار سرعت آپلود ۱۵۰ مگابیتی ارایه می کند.

  نظر شما درباره چیپست های ۲۰۱۸ کوالکام چیست؟ فکر می کنید بتوانند موفقیت خوبی داشته باشند؟

© تمامی حقوق مطالب برای وبسایت آینده نگری ایران محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع و شرعا حرام می باشد.
قدرت گرفته از : بک لینکس