متخصصان محیط زیست در مقاله‌ای که به تازگی منتشر شده اعلام کرده‌اند که تا اواخر قرن میلادی جاری، میزان افزایش سطح آب دریاها به میزان شگفت‌انگیزی بیشتر خواهد شد.

  چند روز پیش بر اساس نتایج یک پژوهش که در ژورنالی معتبر چاپ شده بود، نشان داده شد که افزایش سطح آب اقیانوس‌ ها با سیری سعودی رو به افزایش است و مقدار کلی آن تا پایان این قرن میلادی به عدد ۶۶ سانتی‌متر می‌رسد؛ به بیان دقیق‌تر می‌توان گفت که نرخ بالا رفتن سطح آب دریاها سالیانه ۳ میلی‌متر است و اینطور که به نظر می‌رسد،‌ وقتی به سال ۲۱۰۰ برسیم عدد مربوطه ۱۰ میلی‌متر خواهد بود و این اتفاق باعث به زیر آب رفتن تعداد زیادی از شهرهای ساحلی و به خطر افتادن جان میلیون‌ها انسان خواهد شد.

  جزئیات تحقیق جدید بر روی بالا رفتن سطح آب دریاها

  استیو نرم (Steve Nerem) نویسنده اصلی این کار پژوهشی می‌گوید که نتایج به دست آمده بر اساس داده‌های جمع‌آوری‌شده در طول ۲۵ سال بررسی ماهواره‌ای بوده و کمابیش با گزارش‌های مجمع بین‌المللی تغییرات آب‌وهوایی (IPCC) هماهنگی دارد؛ دلیل اصلی این افزایش نرخ هم بالا رفتن نرخ آب شدن یخ‌های قطب جنوب و کشور گرینلند (Greenland) است.

  به صورت کلی می‌توان گفت که تغییرات آب و هوایی به دو صورت باعث افزایش سطح آب دریاها می‌شود؛ نخست اینکه با بیشتر شدن میزان گازهای گلخانه‌ای موجود در اتمسفر، دمای آب اقیانوس‌ها بالا رفته و به تبع آن، حجم این مایعات افزایش میابد. دلیل دوم هم به آب شدن یخ‌های موجود در دو قطب زمین مربوط است.

  افزایش سطح آب دریاها تا سال 2100 از دو برابر بیشتر خواهد شد!

  یکی از متخصصان تغییرات آب و هوا به نام جان فاسولو (John Fasullo) که در تهیه نتایج منتشرشده نقش داشته می‌گوید که مقاله او و تیمش در کنار هشدار به بشریت، نقش داده‌های جمع‌آوری‌شده توسط ماهواره‌ها را به خوبی نشان می‌دهد.

  اما اگر بالا رفتن سطح آب دریاها به اندازه کافی نگران‌کننده نباشد، محققان اعلام کرده‌اند که خطر بزرگ‌تری که با تغییرات آب و هوایی به وجود می‌آید، مسمومیت جهانی جیوه است؛ به طور دقیق‌تر می‌توان گفت که با بالا رفتن دمای سیاره، لایه پرمافراست یا همان سطحی از یخ دائمی زمین که حاوی مقادیر قابل‌توجهی جیوه است، آب شده و این ماده را نهایتا وارد چرخه غذایی ما می‌کند.

  جیوه یکی از خطرناک‌ترین سم‌هایی است که دستگاه عصبی موجودات را هدف قرار می‌دهد؛ این ماده در کودکان جلوی رشد مغزی را می‌گیرد، هوشیاری،‌ حافظه و قدرت تکلم را تحت تاثیر قرار داده و حتی به توانایی‌های حرکتی و بینایی آسیب جدی می‌رساند. در بزرگ‌سالان هم مقادیر زیاد جیوه علاوه بر ایجاد مشکلات مشابه، باعث ضعیف شدن سیستم ایمنی و توانایی‌های تولیدمثل شده و سلامت قلب و عروق را به خطر می‌اندازد.

  اگر گرمایش جهانی به سطحی برسد که پرمافراست را از آنچه که هست، بیشتر تخریب کند، بشریت با بحرانی بی‌سابقه رو به ‌رو خواهد بود و باید برای مقابله با ۵۸ میلیون لیتر جیوه مدفون‌شده در این بخش از نیمکره شمالی سیاره فکری اساسی کند.

  نتایج این مقاله تیم فاسولو در ژورنال “Proceedings of the National Academy of Science” منتشر شده است.

© تمامی حقوق مطالب برای وبسایت آینده نگری ایران محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع و شرعا حرام می باشد.
قدرت گرفته از : بک لینکس