معاون دادستان با اشاره به آغاز طرح پیشگیری از تصادفات مرگبار جاده ای بیان کرد

  تعداد بازدید : ۷۱۰

  جاده‌های‌«مرگ»‌در‌مسیر‌«زندگی»  سیدخلیل سجادپور- با آغاز طرح پیشگیری از تصادفات در آزادراه مشهد – باغچه، از این پس جاده‌های «مرگ» به مسیر «زندگی» پیوند می خورند. 


  رئیس کارگروه پیشگیری از تصادفات دادسرای عمومی و انقلاب مرکز استان خراسان رضوی صبح پنج شنبه گذشته در مراسم آغاز طرح آزمایشی پیشگیری از تصادفات در یکی از محورهای ورودی مشهد گفت: اگر همه دستگاه ها و سازمان های مربوط به امور جاده ای و وسایل نقلیه درکنار یکدیگر قرار گیرند، در مدت کوتاهی می توانیم حوادث مرگبار در جاده های کشور را به حداقل برسانیم و این موضوع دور از انتظار نیست. قاضی «سیدهادی شریعت یار» افزود: کاهش تصادفات یک مطالبه مردمی از دستگاه قضایی و پلیس است چرا که با «مرگ» هر انسان در جاده، در واقع «جامعه ای» جان می بازد و این موضوع برای آنانی که عزیزانشان را در تصادفات مرگبار از دست داده اند بسیار ملموس است زیرا در تصادف تنها یک نفر نمی میرد بلکه خانواده‌ای از هم می گسلد و جامعه دچار آسیب می شود. معاون دادستان مرکز استان خراسان رضوی با اشاره به این که از این پس رعایت کامل قوانین راهنمایی و رانندگی در آزادراه مشهد- باغچه مورد توجه جدی پلیس راه قرار می گیرد به جان باختن پنج عضو یک خانواده در سانحه رانندگی به خاطر یک «حبه قند» اشاره کرد و گفت: در یک حادثه تاسف بار حبه قند از دست راننده ای می افتد که در حال صرف چای پشت فرمان بود. 


  وقتی راننده برای برداشتن حبه قند خم می شود ناگهان خودرو در سراشیبی جاده واژگون می شود و پنج عضو این خانواده جان خود را از دست می‌دهند که در این میان تنها «مادر» این خانواده زنده می ماند و این حکایت را برای عبرت دیگر رانندگان بازگو می‌کند. این مقام قضایی به میزان ترددهای جاده‌ای زائران امام رضا(ع) نیز اشاره کرد و گفت: گاهی ترافیک جاده ای در ورودی های مشهد موجب قفل شدن جاده ها  می شود و تنها «فرهنگ رانندگی صحیح» گره گشا خواهد بود. وی ادامه داد: ما در برابر زائران امام رضا (ع) تکلیف سنگینی را بر دوش داریم و باید با کمک رانندگان با فرهنگ، نگذاریم خانواده زائری در مشهد یا جاده های بین شهری داغدار شوند و با خاطره ای تلخ مشهد را ترک کنند. قاضی «شریعت یار» رعایت کامل قوانین راهنمایی ،سرعت مجاز و مطمئنه ، نقص سیستم روشنایی خودرو، حرکت نکردن بین خطوط، رعایت فاصله طولی و غیره را از مهم ترین امور مربوط به رانندگی دانست که در ابتدا موجب تذکر ماموران گشت محسوس و غیرمحسوس در جاده ها می‌شود و در صورت تکرار، برخورد قاطعی با راننده متخلف خواهد شد. در عین حالی که زیرساخت های جاده ای و ایمنی خودروها نیز در اجرای این طرح مورد توجه جدی قرار گرفته است. 


  معاون دادستان مشهد تصریح کرد: رانندگانی که با رفتارهای خطرناک، جان دیگران را تهدید کنند به مجازات های سنگینی محکوم می شوند که در این خصوص از تجهیزات و فناوری های نوین، دوربین های نظارتی یا تهیه فیلم توسط کمیته شناسایی رفتارهای پرخطر رانندگان یا اعضای پویش «شهر بدون تصادف» نیز استفاده می شود. رئیس کارگروه پیشگیری از تصادفات دادسرای مرکز استان خراسان رضوی در پایان افزود: با رانندگانی که در آزادراه مشهد – باغچه (شهید شوشتری) به عنوان راننده پرخطر شناسایی شوند برخورد قاطعی صورت می گیرد و این افراد انگشت شمار علاوه بر توقیف خودرو باید در کلاس های آموزشی و توجیهی شرکت کنند.

© تمامی حقوق مطالب برای وبسایت آینده نگری ایران محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع و شرعا حرام می باشد.
قدرت گرفته از : بک لینکس