حاشیه نگاری خراسان از استیضاح ربیعی و آخوندی

  تعداد بازدید : ۱۳

  از خانه ربیعی تا حساب بانکی آخوندی

  محمد اکبری – نشست علنی بررسی استیضاح علی ربیعی وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی در جلسه نوبت صبح روز گذشته و همچنین جلسه استیضاح عباس آخوندی وزیر راه و شهر سازی در جلسه نوبت عصرپارلمان  با حاشیه‌هایی همراه بود که به قلم خبرنگار پارلمانی مجلس آورده شده است.


  * محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در واکنش به اظهارات نماینده موافق ربیعی که تاکید داشت ربیعی “فقر چشیده” و فرزند “محله جوادیه تهران” است به عنوان موافق استیضاح وزیر کار گفت: اگر آقای ربیعی فرزند “جوادیه” است، باید بگویدکه چرا اکنون در شمال شهر زندگی می‌کند یا فرزندانش اکنون  چگونه زندگی می‌کنند. در این زمان عبدالحمید خدری نماینده مردم بوشهر در دفاع از ربیعی مقابل تریبون قرار گرفت و فریاد زد «شما اجازه ندارید این گونه اظهارنظر کنید.»


  *زمانی که پورابراهیمی از هیئت رئیسه درخواست کرد تا اتاق فرمان فایل تصویری مد نظر او  را پخش کند تا توضیحات خود را به عنوان موافق استیضاح ارائه کند  پزشکیان گفت: متأسفانه فایل شما دچار مشکل است و  اجرا نمی‌شود. در این زمان پورابراهیمی درحالی که به نشانه  اعتراض تریبون را ترک می کرد گفت بنده فایل خود را به درستی آماده کرده بودم، چرا عوامل اتاق فرمان کمک نمی‌کنند تا آن اجرا شود.


  * با وجود آن که  فراکسیون امید پس از برگزاری جلسه فوق العاده در صبح روز سه شنبه مخالفت خود را با استیضاح اعلام کرده بود محمد قسیم عثمانی و غلامرضا تاجگردون دو چهره شاخص این فراکسیون در موافقت با استیضاح نطق کردند.


  *محمدقسیم عثمانی نماینده بوکان خطاب به ربیعی گفت: باید به قدرت لابی گری ایشان احسنت گفت و پس از استیضاح مسئولیت مهار استیضاح وزیران را به آقای ربیعی سپرد زیرا قدرت شایعه پراکنی و ایجاد شک و دودلی در تیم رفع استیضاح ایشان بسیار بالاست.


  * زمانی که موضوع ابراز احساسات ربیعی با اشک ریختن  برای جان باختگان کشتی سانچی و این که وزیر در تلویزیون از همسر درگذشته اش می گوید توسط نماینده مخالف وزیر نمایشی خوانده شد محبی نیا به عنوان نماینده مخالف استیضاح گفت:‌ تن آن بنده خدا(همسر ربیعی)  را در گور نلرزانید، ایشان رزمنده بود و فرزندان خود را زیر آتش توپ و تانک بزرگ کرد.


  *ربیعی در دفاع از عملکرد خود اظهارکرد که ” در خانه ای که سال ۷۰ ساخته بودم زندگی می کردم دخترم صاحب دو بچه شد و آن خانه کوچک بود، خانه باجناق آقای نجفی را که ارزش آن ۴٫۵ میلیارد است اجاره کردم. کسی را ندارم که شب برایم غذا بپزد به همین دلیل غذا از وزارتخانه می برم اما پول آن را حساب می کنم “.


  *ربیعی در بخشی از جلسه  گفت: فردی را که من اخراج کرده‌ام و پرونده آن را به دادگاه داده ام، امروز کمپین نه به ربیعی گذاشته است و در مجلس می‌چرخد.وی در پاسخ به نمایندگان که گفتند اسم فرد را اعلام کند، گفت: اسمش را به هیئت رئیسه می‌دهم. دست خط وی را یکی از نمایندگان به من نشان داد که به نماینده دیگری می‌گفت چه بگوید و چه نگوید.


  *درحالی که وزیر راه و شهر سازی برای دفاع از خود پشت تریبون می رفت صدای فریاد‌های ذوالنور در جایگاه هیئت رئیسه و پشت سر لاریجانی نظر تمامی نمایندگان و حاضران را به خود جلب کرد. هرچند فریاد های این نماینده تا آن جا بلند شد که برخی نمایندگان برای آرام کردن وی در جایگاه هیئت رئیسه حاضر شدند و آخوندی سخنان خود را قطع کرد اما لاریجانی در این وضعیت با خونسردی خطاب به آخوندی گفت “شما ادامه دهید”.


  * با  متشنج شدن فضای مجلس با فریاد های ذوالنور و  تحصن  تعدادی از نمایندگان در جایگاه هیئت رئیسه موضوع روشن شد که علت این اعتراضات خارج شدن سوال از رئیس جمهور از دستور کار هیئت رئیسه بوده است.


  *احد آزادیخواه نماینده مردم ملایر در موافقت با استیضاح وزیر راه گفت: وزیر راه باید تأمل کند و ببیند چه اشکالی در کار است که سه مرتبه کارش به استیضاح کشیده شده است، شنیده می‌شود خود او نیز علاقه‌ای برای ادامه کار ندارد.


  * نادر قاضی پور نماینده ارومیه در مجلس در نطق انتقادی خود علیه عملکرد وزیر راه و شهر سازی گفت: کارنامه کاری وزیر راه و شهرسازی آغشته به خون کسانی است که قربانی بی‌تدبیری وی شده‌اند و با نگاه به این کارنامه خون‌آلود نباید اجازه دهیم آقای آخوندی در این وزارتخانه به کار خود ادامه دهد.


  *عباس آخوندی  در دفاعیه آخر خود از عملکردش گفت « با توجه به این که آغاز استیضاح بر اساس سقوط هواپیما در منطقه دنا بود وظیفه خود می‌دانم خدمت خانواده عزیز جان باختگان تسلیت بگویم و بابت تمام کاستی‌ها و کمبودها از ملت عزیز پوزش بخواهم.وی چند بار در این نطق خود عذرخواهی کرد» .


  * در خلال جلسه استیضاح آخوندی ، امیرآبادی نماینده مردم قم با اشاره به برخی پیامک‌هایی که به نمایندگان ارسال شده است، گفت: «اسناد زیادی از عملکرد آقای وزیر داشتم، ولی از وقتم استفاده نمی‌کنم، چون گفتن این مطالب فایده‌ای ندارد، زیرا پیامکی به نمایندگان داده شده که به آقای وزیر رای بدهید».


  * آخوندی در میان دفاعیاتش، مدعی شد در زمانی که وزارت راه را به عهده گرفته است در حساب مالی او تنها ۴٫۵ میلیون تومان و در حساب دخترش چیزی حدود ۶۵۰ هزارتومان موجودی بوده است.


  * اولین  استیضاح آخوندی  ۱۴ مهر ۹۴ با ۷۲ رأی موافق، ۱۷۵ رأی مخالف و ۵ رأی ممتنع از مجموع ۲۵۲ رأی مأخوذه، رأی نیاورد . دومین استیضاح وی نیز اول اسفند ۱۳۹۵ در  مجلس دهم بابت حادثه تصادف قطار تبریز-مشهد برگزار شد که این بار هم از مجموع ۲۵۷ نماینده حاضر در مجلس، استیضاح آخوندی با رای ۷۴ موافق، ۱۷۶ رای مخالف و پنج رای ممتنع مواجه شد و وی در وزارت ماند.


   

© تمامی حقوق مطالب برای وبسایت آینده نگری ایران محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع و شرعا حرام می باشد.
قدرت گرفته از : بک لینکس