به گزارش آینده نگری ایران از ایرنا، سازمان عفو بین الملل در گزارش روز گذشته روند رو به رشد اجرای مجازات اعدام در جهان طی ۱۰ سال در فاصله زمانی ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۷ را بررسی کرد.

  بر اساس این گزارش، عربستان سعودی ۱۴۶ تن از جمله دو زن را اعدام کرده است که از این تعداد ۸۹ نفر دارای تابعیت سعودی و بقیه خارجی بودند که از کنیا یک نفر، مالی یک نفر، نیجریه یک نفر، فلسطین یک نفر، هند دو نفر، سوریه ۴ نفر، اتیوپی ۳ نفر، اردن ۶ نفر، پاکستان ۱۷ نفر، یمن ۲۰ نفر و یک نفر که تابعیت مشخصی ندارد.

  این گزارش می افزاید: ۸۷ مجازات اعدام به دلیل جنایات قتل و چهار نفر به دلیل اقدامات در خصوص تروریسم، ۵۹ مورد به دلیل جرایم مواد مخدر ودو تن به دلیل آدم ربایی و شکنجه و دو نفر به دلیل تجاوز و یک نفر به دلیل جادوگری و زنا بوده است.

  سازمان عفو بین الملل توانست صدور حکم اعدام یک تن از افراد مذکور را تایید کند و اما احتمال اینکه شمار احکام صادر شده بیش از این تعداد باشد زیاد است.

  این گزارش حاکی است شمار زیادی از متهمان به اعدام از طریق محاکمه های ظالمانه وبدون اجرای تحقیقات مناسب و به روش اعتراف گیری به زور زیر شکنجه، محکوم به اعدام شده اند.

  بر اساس این گزارش، دستکم ۱۲۵ عملیات اعدام در عراق اجرا شده که مقامات دولت مرکزی بیشتر احکام آنها را صادر کرده اند به طوری که دولت مرکزی ۶۲ حکم اعدام و اقلیم کردستان ۳ حکم اعدام را در خصوص اقدامات تروریستی و قتل وآم ربایی و مواد مخدر صادر کرده است.

  بیشتر افراد اعدام شده در عراق شهروند عراقی هستند و فقط شمار کمی خارجی در میان آنها وجود دارد.

  بر اساس این گزارش، تداوم استفاده از مجازات اعدام در پاسخ به درخواست های مردمی به دلیل جنایات داعش صورت گرفته است.

  اجرای احکام اعدام دهها تن در عراق در ۲۵ سپتامبر/ ۲۳ شهریور به دلیل انجام اقدامات تروریستی توسط داعش که ۸۴ کشته به جا گذاشت.

  همچنین اعدام ۳۸ تن در ۱۴ دسامبر / ۲۳ آذر به جرم اقدامات تروریستی صورت گرفت.

  سازمان عفو بین الملل همچنین اعلام کرد حکم اعدام دستکم ۳۵ نفر از جمله یک زن اجرا شده و دادگاه ها حکم اعدام ۴۰۲ نفر از جمله ۳۹۴ مرد و ۸ زن را صادر کرده است.

  بر اساس این گزارش، حکم اعدام ۸۸ مرد به دلیل اقدامات سیاسی صادر شده که حکم ۲۴ نفر آنها در دادگاه نظامی صادر شده است و بقیه شامل ۳۱۴ نفر از جمله ۸ زن و ۳۰۶ مرد به دلیل جنایات قتل و تجاوز محکوم به اعدام شده اند که از این تعداد دو نفر تبرئه شده و احکام اعدام ۱۶۲ تن از جمله یک زن شامل تخفیف مجازات شده است.

  دادگاه های مصر در سال ۲۰۱۷ بالغ بر ۴۰۲ نفر را به اعدام محکوم کردند که در مقایسه با سال ۲۰۱۶ که تعداد آنها بالغ بر ۲۳۷ نفر می باشد شاهد افزایش بوده است.

© تمامی حقوق مطالب برای وبسایت آینده نگری ایران محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع و شرعا حرام می باشد.
قدرت گرفته از : بک لینکس