یادداشت

  تعداد بازدید : ۷۰

  سربازان گمنام و امنیت وطن

  مشاور وزیر و مدیر کل اطلاعات خراسان رضوی


  هفته جاری مزین به نیمه ماه مبارک شعبان، زادروز با سعادت حضرت بقیةا… الاعظم (عجل ا… تعالی فرجه الشریف) است. این روز برای تکریم نام آوران بی نام و نشان و خطرجویان امنیت آفرین به عنوان روز “سرباز گمنام” نیز نام گذاری شده است. پیشاپیش این عید سعید را به تمام مسلمانان، علاقه مندان و منتظران آن موعود مصلح که جهان در انتظار عدالتش پرخروش است ، تبریک می گویم و برای ملت بزرگوار ایران، سربلندی و بهترین سعادت را آرزو می کنم. خرسندم به عنوان ذره ای ناچیز از خیل منتظران آن مصلح کل و عضوی کوچک از اردوگاه گمنامان آن یگانه گوهر وجود که آرام بخش دل ها و امنیت آفرین واقعی است، سخنی کوتاه در باب امنیت و اقتدار کشور بیان کنم.  

  برخورداری از نعمت امنیت، بزرگ ترین موهبتی است که خداوند متعال به ملت ایران ارزانی داشته است. نعمت امنیت مانند سلامتی است که ارزش آن در صورت نبودش بیشتر احساس می شود. فرد مبتلا به بیماری به سلامتی نگاهی متفاوت دارد. به قول سعدی، آن حکیم نکته سنج “قدرعافیت کسی داند که به مصیبتی گرفتار آید”.  پر واضح است به رغم تهدیداتی که با آن مواجه هستیم، در مقیاس خوبی از امنیت برخورداریم. وجود امنیت مسئله قابل کتمانی نیست. بیشتر از هر چیز تمایل دارم نکاتی را بیان کنم که کمتر بدان پرداخته شده است.

  ۱ . امنیت در ایران در دو زمینه داخلی و خارجی متکی بر توان، اندیشه و ابتکار داخلی است. در بسیاری از کشورهای منطقه که با دشمنی و خصومت فعالی نیز مواجه نیستند، وضع متفاوت است. در این کشورها امنیت اجاره ای است. یعنی حاکمان این کشورها با استفاده از جنگ افزار وارداتی، طراحی مستشاران خارجی و در برخی موارد با استفاده از نیروهای نظامی بیگانه در صدد برقراری امنیت داخلی خود هستند. در این روش (برقراری امنیت حاکم داخلی در برابر تأمین منافع قدرت خارجی) حداکثر تا زمانی که قدرت حامی خارجی و تامین کننده سلاح بخواهد، امنیت برقرار خواهد بود ولی به محض تغییر رویکرد آن ها وضع کاملاً متفاوت خواهد شد. مثلاً در کشوری مانند ترکیه پس از تغییر نگاه و بروز فاصله بین حاکمیت این کشور و نگاه اوباما رئیس جمهور وقت آمریکا، در ژوئن ۲۰۱۶ کودتا رخ داد. چنین حادثه ای در مصر نیز به وقوع پیوست و ژنرال السیسی با برخورداری از حمایت آمریکا و عربستان پس از دستگیری و زندانی کردن محمدالمرسی (رئیس جمهور وقت) قدرت را به دست گرفت. در کشور کوچکی مانند قطر نیز تغییر و جا به جایی به شکل انتقال قدرت از پدر به فرزند (امیر تمیم) محقق شد. نمی توان در کشورهایی که امنیت خود را از دیگران وام می گیرند، انتظار ثبات داشت.

  ۲ . ایران طی چهار دهه پس از پیروزی انقلاب اسلامی توانسته است امنیت و توان بازدارندگی در کشور را بومی کند. دولتمردان ایران اسلامی توانسته اند ضمن اتکا به ظرفیت های داخلی و بهره مندی از هوش و کوشش جوانان علاقه مند به سرنوشت کشور، جمهوری اسلامی ایران را در عرصه دفاعی خودکفا سازند. اکنون جنگ افزار نظامی، تئوری های دفاعی و دکترین امنیتی در ایران کاملاً داخلی و براساس مختصات و وضعیت منحصر به فرد ایران به وسیله متخصصان ایرانی طراحی می شود و به اجرا درمی آید. بر این اساس می توان ادعا کرد اقتدار امنیتی کشوری مانند ایران که از سویی در نقطه کانونی حوادث امنیتی جهان قرار دارد و از سوی دیگر با دشمنانی مانند آمریکا، رژیم صهیونیستی و برخی از دولت های وابسته به آن ها در تقابل است و با کشورهای بحران خیزی مانند عراق، افغانستان، پاکستان و… مرز مشترک دارد، فقط مرهون درون زا بودن امنیت در ایران است.


  ۳ . امنیت کنونی در ایران زمانی ارزش واقعی خود را به نمایش می گذارد که تهدیدات ناشی از خصومت دشمنان انقلاب اسلامی شناسایی شود و مدّ نظر قرار گیرد. از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون دشمنان خارجی در هیچ مقطعی آرام نبوده و دایم مشغول طراحی توطئه، جنگ افروزی و فتنه انگیزی علیه جمهوری اسلامی بوده اند. جنگ تحمیلی ۸ ساله، کودتای نوژه، حمله طبس، هدف قرار دادن هواپیمای مسافربری، حمایت بی دریغ از گروه های تروریست و ضدانقلاب  مستقر درخارج، نقش آفرینی در فتنه ۸۸ و… بخشی از خصومت های آشکار جبهه استکبار علیه انقلاب اسلامی است که به فضل خدا در هیچ یک از این توطئه ها به اهداف اصلی خود دست نیافته اند. تلاش آن ها در مقطع کنونی دامن زدن به فتنه داخلی است. تمام همت رسانه های مربوط به این دشمنان (اعم از کشورهای زخم خورده از انقلاب اسلامی یا گروه های ضد انقلاب خارج نشین) در جهت موج سواری بر امواج برخی از چالش های اجتماعی و تبدیل آن به بحران سیاسی و امنیتی، به کار گرفته می شود تا به گمان خود از این طریق ملت و نظام اسلامی ایران را رویاروی هم قرار دهند. از نگاه آنان این راهبرد، مؤثرترین روشی است که توان مقاومت و اقتدار ملّی در ایران را تخریب خواهد کرد و سران استکبار را به اهداف خود نزدیک و زمینه انتقام گیری از ملّت سربلند ایران را فراهم می کند.


  ۴ . موضع گیری ناشیانه مقامات غربی و بسیج گسترده رسانه های ضد ایرانی در حوادث دی ماه ۱۳۹۶ برای تحریک احساسات جوانان و فراخوان آن ها به ستیز و مقابله با نظام مردمی و انقلابی ایران، ریشه در اشتباه محاسباتی سازمان های اطلاعاتی غرب از مناسبات قدرت و همگرایی دینی در مردم ایران دارد. از آن جا که الگوی معرفتی این کشورها مبتنی بر شاخصه های روان شناختی در جوامع غربی شکل گرفته است، اساساً شناخت بافت اجتماعی و الگوی مناسبات جریان های سیاسی در ایران برای آن ها قابل ادراک نیست. با چنین وضعی نمی توان انتظار داشت دولتمردان آمریکایی و غربی در آینده نیز شناخت صحیحی از جامعه ایرانی به دست آورند. آن ها در معادلات مربوط به ایران با نشانی غلط، برای دست یابی به اهداف خود تلاش می کنند. مواضع تهدیدآمیز و ناشیانه ترامپ درباره برجام و اجرای شوی تبلیغاتی برای بازسازی این پیمان بین المللی نیز ناشی از عدم شناخت دقیق و کافی تصمیم سازان آمریکایی از واکنش و الگوی رفتاری جمهوری اسلامی  و مردم دلیر ایران در برابر ماجراجویی های کاخ سفید و متأثر از احساس شکست سیاست های آمریکا در برابر اراده ملت ایران است. اراده ای که در سه مقوله هسته ای، موشکی و نفوذ منطقه ای بارور شده و ظرفیت های خود در سطح جهانی را به نمایش گذاشته است.


  ۵ . موفقیت ها و قابلیت های ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی در بین ملت های منطقه زبان به زبان و سینه به سینه منتقل و بازگو می شود. کشورهای منطقه چه دوست و چه دشمن در مقابل دستاوردها و قابلیت های راهبردی ایران سر تعظیم فرود می آورند. اصرار مقامات سعودی، رژیم صهیونیستی و رئیس جمهور فرانسه بر لزوم بقا و نقش آفرینی آمریکا در خاک سوریه و خودداری و اجتناب  از ترک خاک این کشور در مقابل ایران، گویای اعتراف و خضوع آن ها در برابر توانایی ها و نفوذ منطقه ای ایران است. 


  ۶ . پیروزی ها و دستاوردهای داخلی و منطقه ای ایران، پیشتازی دانشمندان ایرانی در دست یابی به فناوری های برتر و کارآمد و پیشرفت های مادی و معنوی کشور در عرصه های گوناگون، مرهون تلاش، مقاومت و صبوری همه قشرهای ملت مؤمن، انقلابی و نجیب ایران است که به رغم تحریم ها و محدودیت های تحمیلی محقق شده است. مردم ایران با درک راهبردی از مناسبات قدرت در جهان مسیر خود برای دست یابی به قله های تعالی را طی می کند و به ارزش مبارزات خود پی برده است. این مردم صاحبان اصلی انقلاب و ولی نعمتان کشور هستند. وظیفه همگان خدمت به این مردم و کمک به رفاه، آرامش و امنیت آن هاست. امروز با یک نگاه کلان امنیتی، اولویت را در کمک به شکوفایی اقتصاد از راه تقویت تولید داخلی، رونق کسب و کار و از میان برداشتن موانع تولید می دانیم که از راه ترویج استفاده از کالای ایرانی و مدیریت مصرف قابل دست یابی است. 


  ۷  . سربازان گمنام امام زمان (عج) خود را امین نظام و رهبری، خادم ملت و چشمان تیزبین انقلاب و کشور در برابر تهدیدات امنیتی می دانند و در چارچوب شرع، قانون و اخلاق، از هیچ کوششی برای فراگیر کردن امنیت و آسایش عمومی فروگذار نخواهند کرد و بر عهد خود با امام خمینی (ره)، شهدا و مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) باقی هستند و هیچ گاه راحت خود را بر منافع و امنیت مردم و نظام اسلامی، ترجیح نخواهند داد. در این چارچوب با هرگونه تهدیدی که بخواهد امنیت و یکپارچگی ملی را خدشه دار کند یا به آن آسیب بزند، برخورد خواهد شد زیرا تأمین امنیت برای مردم و انقلاب مستلزم ناامن سازی فضا و محیط برای عناصر فاسد، سودجو و ضد انقلاب است که به آن ها نیز اطمینان می دهم خواب راحت را از چشمان شان خواهیم زدود. البته در این میان به فریب خوردگان نیز نگاهی رأفت آمیز داریم و در صورت بازگشت به دامن ملت و همکاری صادقانه، فرصتی مجدد خواهیم داد.


  ۸ . از همکاری همه شهروندان و هموطنانی که هوشمندانه از طریق شماره ۱۱۳ با فرزندان خود همکاری می کنند و با اطلاع رسانی دقیق و به موقع درباره مسائل امنیتی کشور واکنش مثبت نشان می دهند، صمیمانه تشکر می کنم. این جانب به سهم خود از این اعتماد مردمی که باعث شده قشرهای مختلف، همکاران این جانب را مورد تفقد و محبت قرار دهند به خود می بالم و خاضعانه اقرار می کنم این همکاری آگاهانه و صمیمانه، رمز موفقیت و اقتدار امنیتی سربازان گمنام امام زمان (عج) است.

© تمامی حقوق مطالب برای وبسایت آینده نگری ایران محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع و شرعا حرام می باشد.
قدرت گرفته از : بک لینکس