گروه خودروسازی سایپا عنوان بزرگترین خودروساز ایران را به خود اختصاص داده است. در چهار ماه گذشته، نزدیک به ۲۳۰ هزار دستگاه خودرو توسط سایپا تولید شده و ایران خودرو در رده بعدی قرار دارد.

    گروه خودروسازی سایپا از بهمن ۱۳۹۶ تا پایان اردیبهشت ۱۳۹۷ به عنوان بزرگترین خودروساز ایران معرفی شد. طبق گزارشی که توسط دفتر صنایع خودرو و نیرومحرکه وزارت صنعت، معدن و تجارت منتشر شده، سایپا در این بازه زمانی چهار ماهه تعداد ۲۲۹ هزار و ۸۲۹ دستگاه خودروی سواری و تجاری را تولید کرده است. با توجه به این که تیراژ کلی تولید خودرو در ایران در این مدت ۵۰۲ هزار و ۲۵۰ دستگاه بوده، گروه خودروسازی سایپا سهم ۴۵٫۷۵ درصدی از کل تولید را به خود اختصاص داده و به بزرگترین خودروساز کشور تبدیل شده است.

    ایران خودرو پس از گروه خودروسازی سایپا قرار گرفت

    پس از سایپا، ایران خودرو با تولید ۲۲۲ هزار و ۴۰۳ دستگاه خودرو از بهمن‌ماه گذشته تا پایان اردیبهشت امسال، سهم ۴۴٫۲۸ درصدی را به خود اختصاص داده و دومین خودروساز بزرگ ایران شناخته می‌شود. گروه سایپا در ماه‌های بهمن، اسفند، فروردین و اردیبهشت به ترتیب با سهم ۴۴٫۶۹ درصد، ۴۶٫۸۸ درصد، ۴۷٫۱۱ درصد و ۴۵٫۶ درصد از کل تولید خودروهای ساخت ایران، بزرگ ترین خودروساز داخلی شده است. در این مدت، سایپا ۲۱۵ هزار و ۱۶۵ دستگاه خودروی سواری، ۱۲ هزار و ۵۴۶ دستگاه خودروی وانت، ۲۰۰ دستگاه ون و ۲ هزار و ۱۷۵ دستگاه کامیون، کامیونت و کشنده تولید کرد.

    در اواخر سال ۱۳۹۶ یک شوک مدیریتی در گروه خودروسازی سایپا رخ داد که پس از آن، این شرکت با برنامه‌های اصلاح ساختاری مانند افزایش بهره‌وری و توسعه همکاری با زنجیره تامین توانست به سهم بیشتری از بازار دست پیدا کند. در اواخر دهه ۸۰ شمسی نیز سایپا سهم اول بازار ایران را در اختیار داشت، اما با شروع تحریم، تولید خودرو در این مجموعه با کاهش مواجه شد.

© تمامی حقوق مطالب برای وبسایت آینده نگری ایران محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع و شرعا حرام می باشد.
قدرت گرفته از : بک لینکس