اولین تماس با موبایل

اولین تماس برقرار شده با موبایل ۴۵ سال پیش در چنین روزی اتفاق افتاد

در چهارهم فروردین ماه سال ۱۳۵۲ شمسی، اولین تماس برقرار شده با موبایل دنیا را تکان داد. یکی از رویاهای انسان در این روز تبدیل به واقعیت شد، چرا که بشر توانست با استفاده از یک تلفن همراه، تماس صوتی برقرار کند.

در روز سوم آوریل (چهاردهم فروردین) سال ۱۹۷۳، یک کارمند شرکت موتورولا به نام مارتین کوپر (Martin Cooper) در یکی از خیابان‌های نیویورک ایستاد و کاری انجام داد که پیشتر از هیچ انسانی سر نزده بود؛ او با استفاده از یک تلفن همراه، یک تماس صوتی برقرار کرد.

زمان اولین تماس برقرار شده با موبایل

مارتین برای این کار از یک تلفن همراه بسیار بزرگ، سنگین و دارای یک آنتن، که به اندازه خود گوشی طول داشت، استفاده کرد. اولین گوشی موبایل ابعاد بسیار بزرگی داشت و برخلاف گوشی های هوشمند ظریف امروزی، تنها امکان برقراری مکالمه با آن امکان‌پذیر بود. سرانجام این محصول با نام موتورولا DynaTAC 8000x و به عنوان نخستین تلفن همراه تجاری برای خرید عموم عرضه شد.

 

اولین تماس برقرار شده با موبایل بین مارتین کوپر و جوئل انگل (Joel Engel) اتفاق افتاد که در آن زمان در نیوجرسی و در شرکت Bell Labs کار می‌کرد. بعد از این که اولین تماس برقرار شده با موبایل به واقعیت تبدیل شد، او به دوست خود گفت تنها برای اطمینان از کیفیت صدا با وی تماس گرفته است!

البته گوشی موتورولا DynaTAC 8000x یازده سال بعد از این اتفاق و در سال ۱۹۸۴ به صورت محصولی تجاری وارد بازار شد و به قیمت سه هزار و نهصد و نود و پنج دلار به فروش رسید! با احتساب نرخ تورم می‌توان گفت ارزش آن در زمان عرضه به اندازه پرداخت ۹ هزار و پانصد و هفتاد و سه دلار در حال حاضر بوده است! به همین دلیل در دهه هشتاد قرن گذشته میلادی، تنها افراد بسیار ثروتمند دارای تلفن همراه بودند.

 

تا پیش از سال ۱۹۹۹ و عرضه گوشی های موبایلی همچون نوکیا ۳۲۱۰، تلفن همراه یک وسیله لوکس تلقی می‌شد، اما از آن زمان به بعد رفته رفته افراد از طبقه عادی نیز قادر به خرید گوشی موبایل شخصی شدند. نوکیا ۳۲۱۰ در راستای عمومی کردن استفاده از تلفن همراه چنان موفق عمل کرد که نزدیک به ۱۵۰ میلیون دستگاه از آن فروخته شد! این میزان را باید با فروش استثنایی سامسونگ گلکسی اس ۴ به عنوان یکی از پرفروش‌ترین گوشی های هوشمند تا امروز مقایسه کرد که ۸۰ میلیون دستگاه از آن تا پیش از توقف تولید به فروش رسید.

اولین تماس برقرار شده با موبایل مهمترین قدمی بود که برای پیشرفت دستگاه‌های قابل حمل برداشته شد و عرضه دستگاه‌های پیشرفته امروزی مدیون این اتفاق است. بعد از نوکیا ۳۲۱۰، گوشی افسانه‌ای، جان سخت و استثنایی نوکیا ۳۳۱۰ عرضه شد. محبوبیت این گوشی سبب شد اچ ام دی گلوبال به عنوان شرکت دارنده حق ساخت گوشی موبایل با نام نوکیا در حال حاضر، در سال ۲۰۱۷ نسخه جدید نوکیا ۳۳۱۰ را عرضه کند.

 

امروز و بعد از گذشت ۴۵ سال از زمان اولین تماس برقرار شده با موبایل ، شاهد ارائه دستگاه‌های همراهی هستیم که قابلیت برقراری تماس تلفنی با آن‌ها زیر سایه خروارها قابلیت دیگر گم شده است! از طرفی دیگر امکان خرید این دستگاه‌های دارای امکانات فوق‌العاده زیاد برای هر فردی فراهم است. روزگاری نه چندان دور، گوشی موبایل به عنوان یک دارایی محسوب می‌شد، اما امروز تبدیل به وسیله‌ای عادی شده است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا